DREWNO EGZOTYCZNE

Data publikacji:

Drewno egzotyczne

Oprócz dębu i innych rodzajów europejskich proponujemy naszym klientom drewno egzotyczne o unikalnych właściwościach.

W naszej ofercie dostępne są gatunki różnego pochodzenia. Z uwagi na wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe drewno egzotyczne bardzo dobrze sprawdza się w budownictwie. Można je wykorzystywać zarówno do wytwarzania elementów wystroju wnętrz, jak i do wykończenia zewnętrznych elementów budynków.

Niektóre gatunki są odporne na wysoką temperaturę i mają zastosowanie w saunach np.  wawa i ayous. Inne dobrze znoszą wilgoć i oddziaływanie atmosfery np. teak, iroko, bongossi / azobe i mahoń. Słynne są tekowe pokłady jachtów i żaglowców. Są też rodzaje szczególnie twarde np. merbau, bodo i jatoba. Do produkcji okien, drzwi i desek elewacyjnych używa się meranti i sapeli. Deski tarasowe i podesty przy basenach są zrobione z badi, cumaru, garapa, massaranduba i bangkirai.

Drewno egzotyczne wyróżnia się wyjątkowo interesującymi kolorami.  Wawa lub okume rozświetli jasnym kolorem każde wnętrze. Padouk ma kolor intensywnie czerwony, a wenge lub heban są prawie czarne. Ekskluzywny kolor mahoniu mają sipo, bubinga, khaya, doussie, bodo i sapeli. Odcieniami fioletu mieni się amarant. Niepowtarzalny rysunek i paletę barw ma palisander, a zebrano jest oczywiście w czarne paski.

Nie można też nie wymienić walorów zapachowych drewna egzotycznego. Bardzo szybko po zapachu rozpoznać można cedr lub kamforę.